Škola se zapojila do programu začít spolu

Požadavek rodičů na zatraktivnění výuky výchov v naší škole se pro nás stal hnacím motorem k tomu, abychom začali realizovat program ZAČÍT SPOLU.

Požadavek rodičů na zatraktivnění výuky výchov v naší škole se pro nás stal hnacím motorem k tomu, abychom začali realizovat program ZAČÍT SPOLU. Po ukázkových hodinách v jiných školách, kde tato výuka funguje, jsme se odvážili začít, a začali jsme jak jinak, než spolu. Každý nový začátek a změna je složitým procesem, který vyžaduje čas a jasná pravidla. A tak jsme začali malými krůčky plánovat, zkoušet a realizovat.
Jak vlastně funguje vzdělávací program Začít spolu? Jednou ze základních forem práce je tzv. práce v centrech aktivit. Každé centrum má jiné zadání úkolu, ale vzájemně jsou propojeny tématem, na kterém děti v daném období pracují. Činnosti jsou připravované tak, aby děti vedly k samostatnosti, vzájemnému učení a toleranci.
Děti si samy vybírají centrum aktivit podle pravidel, (které jsme si stanovili na začátku roku) zapíši se a následně plní zadané úkoly ve svém centru. Za splnění úkolů si nese každé dítě svou odpovědnost a zcela záměrně připravujeme úkoly tak, aby vedly děti ke spolupráci a vzájemné pomoci. Učitel samovolně přechází do role pozorovatele, sleduje, jak se dětem daří, poradí, když dítě narazí na problém a neví, jak jej řešit, je tzv. individuálním pomocníkem těm, kdo ji potřebuje. I pro nás učitele je tento vzdělávací program výzvou, učíme se být žákovi partnerem, již zmíněným pomocníkem a průvodcem na jeho cestě poznáním tak, aby se děti učili prostřednictvím vlastní praktické činnosti a na ní navázali reflexí. Před koncem hodiny zazní zvoneček a všechny skupinky se přesunou na koberec, kde probíhá zpětná vazba – děti si sdělují, jak se jim pracovalo, co se podařilo a v čem měli nedostatky, případně jestli zvládli splnit všechny zadané úkoly. Nedílnou součástí je také ocenění a poté už se těšíme na příště, kdy dojde k výměně center. Pevně doufáme, že tímto vzdělávacím programem dojdeme k zatraktivnění výuky a spokojenosti nás všech.

Datum vložení: 12. 11. 2018 9:33
Datum poslední aktualizace: 23. 7. 2019 9:34