Základní škola a mateřská škola
Základní škola a mateřská škola obce Zbyslavice Obce Zbyslavice

Eko školní rok 2017/2018

Ve školním roce 2017/2018 jsme pokračovali v programech Skutečně zdravá škola a Ekoškola, do kterých jsme dlouhodobě zapojeni.

Oba programy podporují zdravý životní styl a pomáhají vytvářet v dětech pevné spojení s přírodou. Učí je, jak se chovat šetrně k životnímu prostředí, aby byly schopny vytvářet si správné návyky a rozhodovat se zodpovědně a láskyplně s vědomím, že každý jejich čin spoluvytváří svět, ve kterém žijí. Učí děti myslet v globálních souvislostech, řešit příčiny problémů, přemýšlet o jejich místě ve světě, vnímat přírodu jako prostor, na kterém jsou existenčně závislé, vážit si jí, respektovat její zákonitosti a podle toho se také chovat. Učí je podporovat harmonii, rovnováhu a spolupráci, namísto bezohledného konzumu a ničení přírodních zdrojů a biodiverzity.
V rámci programu Skutečně zdravá škola jsme zorganizovali několik zajímavých projektových hodin a akcí. Žáci si vyzkoušeli připravit zdravé svačinky pro své spolužáky i děti v naší mateřské škole. Navštívili jsme i farmu v Pustějově, aby se seznámili s ekologickým zemědělstvím a viděli, jak dlouhá a náročná je cesta potravin na náš stůl a dokázali ocenit úsilí a práci zemědělců.
Také jsme se zúčastnili výzvy Miluji jídlo – neplýtvám a snažili jsme se společně najít cestu, jak snižovat plýtvání potravinami, tudíž zbytků jídla v naší školní jídelně.
Po celý rok jsme s dětmi také pěstovali na naší školní zahradě zeleninu a bylinky a spotřebovávali, co se nám urodilo. Upekli jsme si žitný kváskový chléb, na který jsme si namazali pomazánku z našich vypěstovaných ředkviček, které si děti sami zasadili a starali se o ně, ochucenou bylinkami z naší zahrádky. Pekli jsme třešňovou bublaninu z našich školních třešní, rebarborovou buchtu, sklízeli a sušili jsme petrželovou nať, pažitku, bazalku i lístečky máty, pochutnali jsme si na hrášku a společně jsme se radovali z toho, co nám naše zahrádka i díky naší péči daroval a.
V rámci projektu Ekoškola jsme se celý rok věnovali tématu „Odpadu“. Zopakovali jsme si nejen, jak správně recyklovat, ale zjišťovali jsme, jak můžeme vzniku odpadu předcházet. Jak šetrně a bezobalově nakupovat, jak neplýtvat jídlem, jak si kupovat jen to, co potřebujeme a jak se chovat zodpovědně sami k sobě i přírodě. Také jsme si založili vermikompostér, abychom zužitkovali i organický odpad ze školní jídelny.
A tady se můžete podívat na fotky vašich dětí a články z jednotlivých akcí a projektových dnů:
Zdravé svačinky pro děti i maminky
Zdravé svačinky od dětí pro děti
Návštěva farmy v Pustějově
výzva Miluji jídlo – neplýtvám
Založení vermikompostéru
a souhrnné video na youtube.
V přístím školním roce, který už je za dveřmi, chceme v započatých aktivitách pokračovat a dále je rozšiřovat. V programu Skutečně zdravá škola bychom chtěli dosáhnout stříbrného certifikátu a také získat titul Ekoškoly. To bude především pro děti oceněním jejich snažení a určitě budou mít radost, že se oficiálně připojíme ke školám, kterým záleží na životním prostředí a dokáží žít co nejvíce v souladu s přírodou. Všem rodičům děkujeme za vaši vstřícnost a podporu a těšíme se na příští školní rok, který bude určitě opět plný setkávání, radosti a společného tvoření.

Datum vložení: 16. 8. 2018 9:37
Datum poslední aktualizace: 23. 7. 2019 9:38